Athletics Results 2016

Congratulations to our staff and students for a great day at Massey Park last week, where the management skills and the athletic talent were just awesome.

TRACK RESULTS

Junior Girls 100m Final

1st Maria Naime 00.14.00 A
2nd Nikita Simpson 00.14.78 P
 
Intermediate Girls 100m Final
1st Matalena Talatofi 00.14.81 A
2nd Lillian Tuhua 00.14.91 K
3rd Soifua Ailepata 00.14.94 A
 
Senior Girls 100m Final
1st Leeza Travers 00.14.69 P
2nd Katie Lowry 00.14.81 P
3rd Vienna Kopelani 00.15.41 T
 
Junior Boys 100m Final
1st Nun Sok 00.12.25 P
2nd Patrick Sean 00.12.85 K
3rd Sekonaia Fungalei 00.14.31 A
 
Intermediate Boys 100m Final
1st Kemara Kemara 00.11.50 P
2nd Isaac Tuala 00.11.53 K
3rd Matthew Lay 00.12.06  K
 
Senior Boys 100m Final
1st Jermaine Malaga 00.11.97 A
2nd Koshiv Kumar 00.12.22 T
3rd  Marquise Rogers (Intermediate Boy ran up) 00.12.44 A
 
Junior Girls 400m Final
1st Aaliyah Brown 1.20.06 T
2nd Catherine Vave 1.27.75 A
3rd Basima Shah 1.28.22 A
 
Intermediate Girls 400m Final
N/A
 
Senior Girls 400m Final
1st Katie Lowry 1.26.44 P
2nd Leeza Travers 1.27.06 P
3rd Carmel Nickel 1.51.79 A
 
Junior Boys 400m Final
1st Sekonaia Fungalei 1.03.91 A
2nd Reno Wright 1.04.88 A
3rd Allan Makaia 1.12.35
 
Intermediate Boys 400m Final
1st Kemara Kemara 0.58.19 P
2nd Matthew Lay 0.59.46 K
3rd Meshaq Dixon 1.04.38 T
 
Senior Boys 400m Final
1st Haimona Te Whatu 1.02.30 K
2nd Sidrick Salting 1.03.47 P
3rd Isaiah Uilese 1.04.15 P
 
Boys 4 x 100m Relay Final.
1st Intermediate Boys (Kemara, Matthew, Timothy, Isaac) 00.48.62
2nd Senior Boys (Marquise, Jermaine, Sidrick, Koshiv) 00.50.03
3rd Junior Boys (Nun, Sekonaia, Reno, Sean) 00.54.50
 
Girls 4 x 100m Relay Final.
1st Senior Girls (Leeza, Katie, Aki, Vienna) 00.58.29
2nd Junior Girls (Maria, Nikita, Aaliyah, Catherine) 00.59.56
3rd Intermediate Girls (Matalena, Lillian, Soifua, Jaymee) 1.02.36

FIELD RESULTS

Shot Put Junior Girls:
1st Dellwyn Fiso 8.73m K
2nd Catherine Vave 7.80m A
3rd Nikita Simpson 7.78m P
 
Shot Put Intermediate Girls:
1st Salevalasi Vatau 9.80m A
2nd Elysian Harawira 8.40m A
3rd Jaymee Walker 8.37m K
 
Shot Put Senior Girls:
1st Vienna Kopelani 10.52 T
2nd Ann Motuga 10.21 A
3rd Aki Piliu 10.15 K
 
Shot Put Junior Boys:
1st Laycian Leaso 9.70m T
2nd Allan Makaia 9.18m T
3rd Lino Lotovio 9.03m K
 
Shot Put Intermediate Boys:
1st Sonatane Kaufusi 11.63m P
2nd Tevita Kofeloa 10.51m T
3rd Andrew Esera 9.77m P
 
Shot Put Senior Boys:
1st Jermaine Malaga 11.17m A
2nd Sitaleki Tonga 10.91m A
3rd Kenese Kenese 10.67m P
 
Javelin Junior Girls:
1st Dellwyn Fiso 23.66m K
2nd Catherine Vave 16.26m A
3rd Aaliyah Brown 14.76m T
 
Javelin Intermediate Girls:
1st Kallani Rogers 24.96m K
2nd Lola Sau 18.72m P
3rd Matalena Talatofi 17.87m A
 
Javelin Senior Girls:
1st Ann Motuga 30.07m A
2nd Evida Tofaeono 22.25m P
3rd Carnation Fahamokioa 21.17m T
 
Javelin Junior Boys:
1st Allan Makaia 20.9m T
2nd Lino Lotovia 18.2m K
3rd N/A
 
Javelin Intermediate Boys:
1st Jeffery Siliva 34.3m T
2nd = Kemara Kemara 29.0m P
2nd = Andrew Esera 29.0 T
3rd Jessie Siliva 25.6m P
 
Javelin Senior Boys:
1st Jermaine Malaga 50m A (School Record TBC)
2nd Miracle Savea 35.5m K
3rd Josh Timiti 28.2m T
 
Triple Jump Junior Girls:
No Entries.
 
Triple Jump Intermediate Girls:
1st Salevalasi Vatau 7.63m A
2nd Jaymee Walker 7.38m K
3rd Gayle Afualu 7.30m K
 
Triple Jump Senior Girls:
1st Leeza Travers 8.15m P
2nd Katie Lowry 8.10m P
3rd = Paris Tana Tepania 7.86m K
3rd = Ann Motuga 7.86m A
 
Triple Jump Junior Boys:
No Entries
 
Triple Jump Intermediate Boys:
No Entries
 
Triple Jump Senior Boys:
1st Vaililo Talaileva 10.70m P
2nd Jermaine Malaga 10.39m A
3rd AJ Tufuga 9.97m P
 
Discus Junior Girls:
1st Catherine Vave 18.12m A
2nd Latesha Anae 18.0 A
3rd Aaliyah Brown 15.39m T
 
Discus Intermediate Girls:
1st Elysian Harawira 22.84m A
2nd Salevalasi Vatau 21.10m A
3rd Gayle Afualu 14.25m K
 
Discus Senior Girls:
1st Sau Fatuleai 24.94m T
2nd Ann Motuga 24.12m A
3rd Aki Piliu 22.92m K
 
Discus Junior Boys:
1st Laycian Leaso 31.44m T
2nd Reno Wright 21.28m A
3rd Lino Lotovio 21.28m K
 
Discus Intermediate Boys:
1st Sonatane Kaufusi 34.97m P
2nd Tevita Kofeloa 26.23m T
3rd Faraday Morunga 19.19m K
 
Discus Senior Boys:
1st Kenese Kensese 37.19m P
2nd Kaumavae Tupou 32.79m T
3rd Jermaine Malaga 31.59m A
 
High Jump Junior Girls:
1st Aaliyah Brown 1.35cm T
2nd Janny L. Jones 1.25cm T
3rd
 
High Jump Intermediate Girls:
N/A
 
High Jump Senior Girls:
1st Leeza Travers 1.35cm P
2nd Ann Motuga 1.25cm A
3rd N/A
 
High Jump Junior Boys:
1st Nun Sok 1.70cm P
2nd N/A
3rd N/A
 
High Jump Intermediate Boys:
1st Edward Travers 1.75cm T
2nd Marquise Rogers 1.70cm A
3rd Jeffery Siliva 1.55cm T
 
High Jump Senior Boys:
1st Sidrick Salting 1.60cm P
2nd AJ Tufuga 1.50cm P
3rd = Vaililo Talaileva 1.40cm P
3rd = Josh Timiti 1.40cm T
3rd = Koshiv Kumar 1.40cm T
 
Long Jump Junior Girls:
1st Aaliyah Brown 4.50m T
2nd Dellwyn Fiso 4.43m K
3rd Catherine Vave 4.36m A
 
Long Jump Intermediate Girls:
1st Jaymee Walker 4.30m K
2nd Keziah Sembrano 4.25m P
3rd Gayle Afualu 4.03m K
 
Long Jump Senior Girls:
1st Leeza Travers 4.72m P
2nd Katie Lowry 4.26m P
3rd Ann Motuga 4.17cm A
 
Long Jump Junior Boys:
1st Nun Sok 4.98m P
2nd Patrick Sean 4.69m K
3rd Sekonaia Fungalei 4.56m A
 
Long Jump Intermediate Boys:
1st Edward Travers 6.89m T (School Record TBC)
2nd Marquise Rogers 5.65m A
3rd Isaac Tuala 5.07m K
 
Long Jump Senior Boys:
1st Sidrick Saltin 5.17m P
2nd = AJ Tufuga 5.15m P
2nd = Vaililo Talaileva 5.15m P
3rd Koshiv Kumar 5.12m T
 

Share this article: