CM Athletics Results

We took 40 athletes to compete in the Counties Manukau Athletics Competition today at Massey Park in Papakura.  Congratulations to the athletes who placed in the top five in their events:
 
Sau Fatuleai - 3rd Senior Girls Discus
Dellwyn Fiso - 1st Junior Girls Javelin, 1st Junior Girls Shot Put
Elysian Harawira-Mackey - 5th Intermediate Girls Discus
Sonatane Kaufusi - 1st Intermeiate Boys Shot Put
Kemara Kemara - 3rd Intermediate Boys 200m
Laycian Leaso - 2nd Junior Boys Discus
Katie Lowry - 4th Senior Girls 100m Hurdles
Jermaine Malaga - 1st Intermediate Boys Javelin
Ann Motuga - 1st Senior Girls Javelin
Kallani-Jayde Rogers - 2nd Intermediate Girls Javelin
Marquise Rogers - 3rd Intermediate Boys 100m Hurdles
Patrick Sean - 4th Junior Boys 200m
Nun Sok - 1st Junior Boys High Jump, 4th Junior Boys Long Jump, 3rd Junior Boys 200m
Edward Travers - 1st Intermediate Boys Long Jump, 2nd Intermediate Boys High Jump, 2nd Intermediate Boys 200m
Isaac Tuala - 4th Intermedite Boys 200m
Salevalasi Vatau - 3rd Intermediate Girls Discus, 4th Intermediate Girls Shot Put
 
Track results:
Kemara Kemara - 1st Intermediate Boys 100m
Isaac Tuala - 4th Intermediate Boys 100m
Feofaaki Pelu - 4th Senior Girls 100m
 
4th Junior Girls 4 x 100m Relay team - Gemma Wu, Aaliyah Brown, Nikita Simpson & Maria Naime
1st (heat) Junior Boys 4 x 100m Relay team - Nun Sok, Reno Wright, Patrick Sean & Sekonaia Fungalei
1st (heat) Intermediate Boys 4 x 100m Relay team - Edward Travers, Kemara Kemara, Matthew Lay & Isaac Tuala
2nd Senior Girls 4 x 100m Relay team - Leeza Travers, Katie Lowry, Vienna Kopelani & Feofaaki Pelu
 
The next step is the Greater Auckland Champs which take place on Wednesday 23 March at Mt Smart Stadium.  The following athletes have been selected for this:

Feofaaki Piliu - Senior Girls 100m
Kemara Kemara - Intermediate Boys 100m & 200m
Isaac Tuala - Intermediate Boys 100m
Nun Sok - Junior Boys 200m & High Jump
Edward Travers - Intermediate Boys 200m, Long Jump & High Jump
Basima Shah - Junior Girls 400m
Katie Lowry - Senior Girls 1500m
Marquise Rogers - Intermediate Boys 100m Hurdles
Dellwyn Fiso - Junior Girls Shot Put & Javelin
Salevalasi Vatau -Intermediate Girls Discus
Sau Fetuleai - Senior Girls Discus
Laycian Leason - Junior Boys Discus
Sonatane Kaufusi - Intermediate Boys Discus
Kallani-Jayde Rogers - Intermediate Girls Javelin
Ann Motuga - Senior Girls Javelin
Jermaine Malaga - Intermediate Boys Javelin
 
The Intermediate Boys 4 x100m Relay team has qualified straight through as we have confirmation that they came 1st overall in the Counties Zone - Kemara Kemara, Edward Travers, Isaac Tuala & Matthew Lay.
 
We have to wait for the other zones to finish on Friday before we will find out if our Senior Girls and Junior Boys have qualified.
 
We will also be taking some Hammer throwers with us to the Greater Auckland Champs. 

Share this article: